Zabiegi

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty (rosacea) dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Pojawia się zazwyczaj pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Choroba ma charakter przewlekły, a zmiany skórne pojawiają się na twarzy (okolice nosa i policzki) i na dekolcie. Przerosły rodzaj trądziku różowatego, charakteryzujący się zwłóknieniem gruczołów łojowych i zniekształceniem nosa, dotyczy jedynie mężczyzn. Dolegliwość wiąże się z występowaniem łojotoku oraz z zaczerwienieniami skóry pod wpływem zdenerwowania lub ciepła, świadczy to o zaburzeniach naczyniowo-ruchowych. Z problemem boryka się około 10% społeczeństwa.

Trądzik różowaty występuje pod czterema postaciami, w zależności od stopnia nasilenia zmian:
Postać rumieniowa – zmiany mają charakter rumieniowy, pojawiające się zaczerwienienie twarzy po czasie ustępuje, towarzyszy mu uczucie pieczenia i świądu. Leczenie rozpoczęte w tym stadium daje najlepsze rezultaty.
Postać grudkowo-krostkowa – ogniska utrzymują się trwale, stają się coraz bardziej zaczerwienione. Na twarzy pojawiają się popękane naczynka krwionośne, widoczne w postaci „pajączków”. Cera uwrażliwia się i tworzą się na niej grudki, krostki oraz przerost gruczołów łojowych.
Postać przerosła – następuje powstanie dużych, zapalnych guzków, rozrost tkanek miękkich, guzowatość, powiększenie gruczołów łojowych oraz nasilenie łojotoku. Nos staje się duży, przerosły i zaczerwieniony. Skóra pokrywająca grudki jest tłusta, z szerokimi ujściami gruczołów łojowych.
Postać piorunująca – dotyczy ona przede wszystkim kobiet. Trądzik różowaty na tym etapie charakteryzuje się bardzo licznymi, skupionymi wykwitami guzowatymi oraz gorączką, towarzyszy mu stan zapalny.

Najczęstsze przyczyny trądziku różowatego to:
zaburzenia naczynioruchowe,
łojotok,
bodźce emocjonalne- stres, zdenerwowanie,schorzenia przewodu pokarmowego,
zaburzenia hormonalne,
nadkażenia nużeńcem ludzkim czy Pityrosporum ovale.
stosowanie sterydów miejscowo, czyli takich preparatów jak: Hydrocortison, Elocom, Cutivate, Flucinar.


Trądzik różowaty może nasilić swoje objawy pod wpływem mrozu, ciepła, wiatru, ćwiczeń fizycznych, korzystania z sauny i solarium oraz po wypiciu alkoholu lub zjedzeniu pikantnej potrawy. Silne działanie drażniące na skórę wykazują także kosmetyki zawierające alkohol, glikol propylenowy,  laurylosiarczan sodu oraz alfa-hydroksykwasy (AHA). Bardzo gorące i bardzo zimne dania oraz mocna herbata, kawa i alkohol to inne czynniki nasilające objawy trądziku różowatego.

W zależności od stanu ogólnego lub miejscowego w leczeniu trądziku różowatego stosuje się środki farmakologiczne ogólne lub miejscowe. W leczeniu miejscowym trądzik rożowaty można eliminować stosując preparaty zawierające metronidazol w stężeniu 0,5-2%. W zależności od typu cery preparaty takie używa się pod postacią kremu lub żelu. Dermatolog może również przepisać maści z antybiotykami: tetracyklinę, klindamycynę lub erytromycynę. Antybiotyki przyjmuje się przez kilka tygodni lub miesięcy z przerwami, ponieważ mają one niekorzystny wpływ na wątrobę.

Pomocniczo zaleca się wykonanie odpowiedniego zabiegu dermatologicznego, którego celem będzie zamknięcie naczynek krwionośnych, uszczelnienie ścianki naczyń krwionośnych, zmniejszenie rumienia, a także utrzymanie efektów dotychczasowego leczenia.

Z uwagi na odmienny charakter każdego problemu w celu dobrania odpowiednich zabiegów konieczna jest konsultacja w gabinecie. Przerosła postać trądziku zawsze wymaga wykonania stosownego zabiegu, gdyż zmiany są już na tyle duże, że środki farmakologiczne nie będą w stanie ich zahamować ani usunąć.

Warto pamiętać, że trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą i wymaga stałej dbałości o cerę, pielęgnacji dermokosmetykami oraz ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. Wysokość SPF w kremach ochronnych powinna wynosić powyżej 15, a według niektórych źródeł najbardziej odpowiedni jest SPF o wartości nie mniejszej niż 30.

Nawet jeśli po zabiegach trądzik różowaty zniknął, to istnieje prawdopodobieństwo jego nawrotu. Czasami zdarza się, że trądzik różowaty po jednorazowym wysypie i usunięciu go już się nie pojawia, ale w większości przypadków zmorą są jego nawroty. Z tego względu konieczna jest szczególna dbałość o skórę. Mężczyźni nie powinni używać wody po goleniu. Kosmetyki do makijażu i środki do pielęgnacji cery muszą być przeznaczone do skóry wrażliwej. Na rynku istnieje bardzo wiele preparatów kosmetycznych dla skóry o specjalnych potrzebach pielęgnacyjnych, ale przed wyborem któregoś z nich najlepiej zasięgnąć opinii lekarza, dermatologa lub kosmetyczki. Sposoby na trądzik różowaty powinny być indywidualnie dobrane do stanu skóry i zaawansowania schorzenia. Często dobrze tolerowane jest przemywanie twarzy 2% roztworem kwasu bornego lub wodą wapienną. Dieta osób z tendencją do nawrotów trądziku różowatego powinna być bogata w warzywa i owoce. Dodatkowo można zażywać witaminę C, PP, B2, Rutinoscorbin oraz skrzyp polny.

Proponowane zabiegi:

Medycyna estetyczna

Maksimum efektu, minimum ryzyka, powikłań i skutków ubocznych.

Dermatologia

  • Ogólna
  • Laserowa
  • Dermochirurgia

Kosmetologia

Nasz salon kosmetyczny
stanowi kontynuację oraz
uzupełnienie zabiegów medycznych