Prawie niewidoczne pory skóry mają tylko te osoby, których cera jest normalna lub sucha. Największe problemy z rozszerzonymi porami mają osoby z cerą tłustą i mieszaną. Osoby z taką cerą nigdy nie będą miały idealnie gładkiej twarzy i pory zawsze będą na niej widoczne, ale na szczęście można w bardzo znacznym stopniu ograniczyć ich wyrazistość. Na cerze tłustej widoczne są rozszerzone pory na nosie i twarzy. W okolicy nosa, brody i czoła mogą występować zaskórniki. Osoby z cerą mieszaną mogą mieć rozszerzone pory w strefie T, czyli na brodzie, nosie i czole (w tych partiach produkcja łoju jest największa). Na skórę tłustą i mieszaną zły wpływ mają zaburzenia hormonalne, stres, napięcie nerwowe i dolegliwości ze strony układu trawiennego. Pory stają się bardziej widoczne w okresie wiosennym i jesiennym, ponieważ wówczas pocimy się intensywniej.
Rozszerzone pory skóry to tylko początek problemów, ponieważ w konsekwencji mogą one powodować, że będą się w nich gromadziły zanieczyszczenia, złuszczony naskórek i nadmiar łoju produkowanego przez gruczoły łojowe. Z tych substancji wytwarzają się zaskórniki, które blokują ujście porów.
W warunkach domowych można poradzić sobie z problemem przede wszystkim stosując odpowiednie kosmetyki ściągające rozszerzone pory. Odpowiednie będą maseczki i specjalne serum z zawartością glinki. Zalecane jest również stosowanie bazy pod makijaż zwężającej pory. Twarz należy przemywać żelem, w którego skład wchodzi kwas salicylowy. Odblokowuje on pory, a tym samym sprzyja ich zwężaniu. Nie wolno stosować tłuszczowych toników do twarzy, ponieważ zawarty w nich tłuszcz jeszcze bardziej rozszerza pory. Odpowiedni tonik powinien zawierać retinol, który pobudza kolagen i sprawia, że pory wyglądają na mniejsze.
W celu przeciwdziałania rozszerzaniu się porów skóry należy unikać solarium i kąpieli słonecznych bez zastosowania kremu z filtrami UV. Parówki na twarz i sauna również nie są wskazane, ponieważ nadmiernie nagrzewają twarz. Trzeba zachować ostrożność w wykonywaniu makijażu – przed nałożeniem sypkiego pudru konieczne jest pokrycie twarzy podkładem. Nie wolno używać kosmetyków rozświetlających, ponieważ dodatkowo uwidaczniają one pory. Kosmetyki zatykające pory, zawierające silikon, niedostosowane do typu cery oraz ich nadmiar również są w stanie zwiększyć tendencję do rozszerzania się porów. Przed nocnym snem konieczne jest wykonanie dokładnego demakijażu, ponieważ pozostałości pudru zgromadzą się w porach i po zmieszaniu z łojem przeistaczają się w zaskórniki.
Zabiegi kosmetyczne i dermatologiczne to dobry sposób na rozszerzone pory. Ponadto dają one szereg innych efektów, wśród których można wymienić ograniczenie łojotoku, nadanie skórze zdrowego wyglądu i kolorytu, wygładzenie i wyeliminowanie zmian zaskórnikowych. Takie zabiegi doskonale oczyszczają twarz, usuwają toksyny oraz hamują rozwój bakterii.
Konieczne jest regularne oczyszczanie twarzy. Najlepiej w tym celu raz w tygodniu zastosować peeling, który złuszczy naskórek, usunie nadmierną ilość łoju i wyczyści pory. Twarz powinno się przemywać tonikiem ziołowym z alkoholem (z wyjątkiem osób ze skórą wrażliwą).
Mikrodermabrazja mechanicznie złuszcza naskórek, a głębokość złuszczania oraz jego intensywność są dobierane w sposób zindywidualizowany, dopasowany do predyspozycji klientki. Ultradźwięki i kawitacja ultradźwiękowa oddziałują na skórę za pomocą wibracji ultradźwiękowej. Kawitacja ultradźwiękowa jest szczególnie polecana dla tych osób, które mają wrażliwą cerę.
Bardzo dobre rezultaty w redukcji rozszerzonych porów daje Peeling laserowy SpectraPeel. Jest on wykonywany za pomocą lasera Spectra VRM (Nd:Yag Q-switch). Laser na rozszerzone pory nie odparowuje tkanek, a zatem po zabiegu nie pojawiają się żadne widoczne ślady, zaczerwienienia skóry ani blizny. W Polsce peeling laserowy SpectraPeel jest jeszcze mało popularny ze względu na niewielką liczbę tego typu laserów, ale w USA i Brazylii zabiegi z jego zastosowaniem cieszą się bardzo dużą popularnością. Użycie lasera na rozszerzone pory to skuteczna metoda zwężania porów i zmniejszenia ich widoczności.