Zabiegi

Przebarwienia

Przebarwienia na skórze

Przebarwienia na skórze pojawiają się pod postacią plam o brązowawym zabarwieniu, mających różną wielkość i kształt. Zaliczają się one do grupy zaburzeń barwnikowych. Skóra z przebarwieniami może mieć kolor jasnobrunatny, brązowy lub nawet czarny. Przebarwienia mogą być zlokalizowane w każdym miejscu na ciele, jednak najczęściej znajdują się w miejscach widocznych, odsłoniętych i narażonych na kontakt z promieniowaniem słonecznym.
Do najczęściej występujących przebarwień nalezą piegi, ostuda, plamy wątrobowe starcze czy przebarwienia pozapalne np. potrądzikowe, przebarwienia posłoneczne. Skóra z przebarwieniami to problem, który dotyka najczęściej kobiet.
                               usuwanie przebarwien 1oz
Przebarwienia na skórze twarzy obejmujące czoło i okolice ust, a także przebarwienia na dekolcie i dłoniach powstają z reguły na skutek nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Do czynników zwiększających ryzyko przebarwień skóry należy hormonoterapia podczas przyjmowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych i hormonalnej terapii zastępczej w okresie menopauzy. To właśnie latem wszelkie przebarwienia, piegi i plamy stają się bardziej widoczne i ciemniejsze, co nie tylko jest defektem estetycznym, ale również sprawia, że skóra z przebarwieniami wygląda starzej. Już w okresie jesiennym i zimowym warto pomyśleć o tym problemie, a wiosną latem niezbędne jest stosowanie kremów z filtrami chroniącymi przed promieniowaniem UV (fotoblokery).

Jednak problem wywołują nie tylko hormony. Przebarwienia mogą powstać na skutek używania niektórych preparatów kosmetycznych i perfum, w których skład wchodzi alkohol i substancje fotouczulające. Przebarwienia na skórze twarzy mogą pojawić się z powodu przyjmowania niektórych leków i ziół (zwłaszcza dziurawca) oraz kontaktu z roślinami (np. obieranie znacznej ilości selerów na świeżym powietrzu, marchew, pietruszka, limonka ), także roślinami ozdobnymi: chryzantemy, złocień, barszcz olbrzymi czy roślinami rosnącymi na łąkach – niektóre trawy, piołun, osty.

Przyczyna przebarwień często tkwi w poparzeniach słonecznych, zbyt intensywnym opalaniu na słońcu lub w solarium. Mogą one powstać na miejscu stanu zapalnego i w przypadku skóry skłonnej do wyprysków oraz cery trądzikowej.

Przebarwienia na skórze mogą powstać również na skutek ciąży, schorzeń wątroby, nadczynności tarczycy, niewydolności nadnerczy i zapalenia przydatków.
Na przebarwienia narażone są zarówno kobiety o jasnej, jak i ciemnej karnacji, jednak w przypadku pań o ciemnej cerze ryzyko jest większe, a przebarwienia są bardziej wyraziste i trudniejsze do wyeliminowania.

Wzmożone wydzielanie melaniny wywołuje ostudę. Są to przebarwienia na twarzy, którym nie towarzyszy stan zapalny. Często pojawiają się u kobiet ciężarnych w II i III trymestrze ciąży. Nasilają się pod wpływem kontaktu z promieniowaniem słonecznym. Z kolei plamy soczewicowate atakują głównie twarz, dekolt i dłonie. Przybierają postać okrągłych, żółtobrunatnych skaz, a pod wpływem słońca ciemnieją, a ich liczba wzrasta. Ich usunięcie bywa trudne, toteż najlepiej w tym przypadku zdecydować się na laserowe usuwanie przebarwień i zrezygnować z prób leczenia za pomocą kremu na przebarwienia.

Wiele osób decyduje się na usuwanie piegów. Piegi to miejsca, w których barwnik skóry, melanina, zgromadził się w nadmiernej ilości. Co prawda piegi nie są uważane za jednostkę chorobową, ale wiele osób uważa je za mało estetyczne, a ponadto osoby z piegami są bardziej narażone na nowotwory skóry i oparzenia słoneczne. Piegi występują głównie na twarzy i dekolcie. Częściej dotyczą osób o jasnej karnacji i jasnych lub rudych włosach.

Przed dokonaniem wyboru odpowiedniego leczenia konieczne jest ustalenie rodzaju i głębokości przebarwień, co ustala się pod lampą Wooda. Metodę leczenia wybiera lekarz.

W zależności od rodzaju przebarwienia konieczne jest wykonanie jednego lub kilku zabiegów. Najlepsze efekty daje terapia łączona. W dodatku leczenie daje dodatkowe korzyści, ponieważ poprawia ogólną kondycję skóry, zmniejsza widoczność drobnych zmarszczek i odmładza. Łącznie z zabiegami leczenie kontynuuje się w domu, stosując odpowiednie preparaty wybielające. Zabiegi kosmetyczne podtrzymują efekt, a przy tym dają możliwość relaksu i wypoczynku. Należy jednak pamiętać o unikaniu słońca i zrezygnowaniu z kąpieli słonecznych oraz solarium.

W terapii wybielającej doskonałe rezultaty daje Cosmelan. Niektóre substancje w nim zawarte, są w stanie zahamować tyrozynazę, czyli enzym biorący udział w formacji melaniny. Terapia wykorzystująca Cosmelan może być przeprowadzona wyłącznie przez lekarza. Uważa się, ze jest on najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym środkiem wybielającym w porównaniu do terapii depigmentacyjnych dostępnych obecnie na rynku.

Bardzo dobre efekty przynosi laserowe usuwanie przebarwień. Światło lasera posiada pewne szczególne właściwości, pozwalające na specyficzne oddziaływanie na żywą tkankę. Przebarwienia i piegi pod wpływem wiązki laserowej podgrzewają się do takiej temperatury, która powoduje zniszczenie miejsc objętych zmianą chorobową. Laserowe usuwanie przebarwień jest wykonywane przez lekarza, który wcześniej ustala rodzaj, wielkość, głębokość i kolor przebarwienia, uwzględniając przy tym indywidualne predyspozycje pacjenta, takie jak rodzaj i wrażliwość skóry. Po ocenie tych elementów dobiera się odpowiedni laser i parametry zabiegu.

Laser Nd:Yag Q-switch ma tę zaletę, że jego oddziaływanie jest na tyle silne, iż pozwala na znaczne zmniejszenie ilości zabiegów potrzebnych do usunięcia przebarwień. Inne zalety lasera Nd:Yag Q-switch to zminimalizowanie ryzyka wystąpienia ewentualnych powikłań i blizn. Równie dobre efekty jak laser Nd:Yag Q-switch daje laser MOSAIC lub CO2 Frax, wywołujący duża ilość drobnych kolumn oparzeń, zarastających w procesie regeneracji nową, zdrową tkanką.

Decydując się na laserowe usuwanie przebarwień można spodziewać się doskonałych rezultatów, czego nie można powiedzieć o kremach na przebarwienia.

Kremy na przebarwienia raczej nie są w stanie całkowicie wyeliminować problemu, ponadto mogą uczulać. Reakcja alergiczna może się pojawić przede wszystkim u osób mających skórę wrażliwą, a to właśnie u nich najczęściej pojawiają się przebarwienia. Kremy na przebarwienia mają jeszcze inną wadę - trzeba je stosować bardzo długo, bo aż przez sześć miesięcy, dwa razy dziennie. Wymaga to dużej skrupulatności i systematyczności, a efekty i tak nie będą zadowalające. Zamiast tracić czas i cierpliwość, lepiej od razu zdecydować się na Laser Nd:Yag Q-switch, MOSAIC lub CO2 Frax.

Profilaktyczne przeciwdziałanie przebarwieniom opiera się przed wszystkim na całorocznej ochronie skóry przed działaniem promieniowania słonecznego. Wiosną i latem należy stosować kremy z filtrami powyżej 30 SPF, a jesienią i zimą z filtrami pomiędzy 25 i 30 SPF. Latem nawet co dwie godziny można nałożyć na ciało krem, a po każdej kąpieli wodnej jest to wręcz nieodzowne. Panie stosujące hormonalne środki antykoncepcyjne powinny unikać długotrwałej ekspozycji na słońcu i kąpieli słonecznych.

Ochrona przed promieniowaniem słonecznym to nie wszystko. Konieczne jest uważne zapoznanie się ze składem kosmetyków, których mamy zamiar używać. Niedozwolone są preparaty kosmetyczne zawierające substancje uczulające, perfumy, wody toaletowe, preparaty pielęgnujące i kolorowe kosmetyki, w których skład wchodzi alkohol.

Proponowane zabiegi:

Medycyna estetyczna

Maksimum efektu, minimum ryzyka, powikłań i skutków ubocznych.

Dermatologia

  • Ogólna
  • Laserowa
  • Dermochirurgia

Kosmetologia

Nasz salon kosmetyczny
stanowi kontynuację oraz
uzupełnienie zabiegów medycznych