Zabiegi

Rozstępy

Laserowe usuwanie rozstępów

Rozstępy są to pasma scieńczałej, pomarszczonej skóry, które stanowią pewnego rodzaju blizny. Pojawiają się one w okresie dojrzewania, w wyniku gwałtownego zwiększenia masy ciała, u osób otyłych i z dużą ilością masy mięśniowej.

Często przyczyna powstawania rozstępów ma podłoże hormonalne i pojawia się w trakcie dojrzewania, podczas ciąży i karmienia piersią oraz w przypadku schorzeń endokrynologicznych lub na skutek stosowania sterydów oraz leków zawierających glikokortykosteroidy (przy chorobach hormonalnych, alergicznych, autoimmunologicznych).

Za powstawanie rozstępów jest odpowiedzialny hormon stresu – kortyzol – produkowany przez korę nadnerczy. Gdy jego stężenie we krwi jest duże, następuje upośledzenie fibroblastów, czyli komórek produkujących kolagen i elastynę. Są to białka, które nadają skórze uporządkowaną strukturę oraz elastyczność, jędrność i optymalne napięcie. Fibroblasty pod wpływem hormonu stresu stają się osłabione i na skutek rozciągnięcia skóry pękają.

Również estrogeny są hormonami odpowiedzialnymi za pojawianie się rozstępów. Z tego powodu problem dotyka kobiety w ciąży i panie stosujące hormonalne metody antykoncepcji oraz hormonalną terapię zastępczą podczas menopauzy.

Kulturyści i osoby uprawiające wymagające sporty siłowe najczęściej borykają się z rozstępami pod ramionami i na ich wewnętrznej stronie, na klatce piersiowej i barkach. Rozstępy powstają z powodu nadmiernego rozciągnięcia się skóry, a w konsekwencji zerwania sieci włókien kolagenowych.

Rozstępy skóry na początku mają zabarwienie fioletowe, czerwonawe lub sino-czerwone i występują pod postacią nieregularnych, podłużnych prążków, a następnie stają się perłowo białe, zapadnięte i pomarszczone. Jest to tzw. faza zapalna, podczas której szanse na likwidacje rozstępów są największe. Prążki ułożone są prostopadle do kierunku rozciągania się skóry. Pojawieniu się rozstępów nie towarzyszą żadne objawy. Niekiedy możliwe jest wystąpienie lekkiego swędzenia.

Po pewnym czasie rozstępy przechodzą w fazę zanikową, w której stopniowo bledną i stają się mniej wyraziste, a ich barwa jest podobna do kolorytu otaczającej je skóry. Dzieje się tak, ponieważ włókna kolagenu i elastyny podejmują próbę regeneracji. Prążki stają się wówczas wyczuwalne przy dotyku.

Niemniej jednak pomimo procesu blaknięcia rozstępy nadal są widoczne i stanowią problem natury kosmetycznej. Najczęstsze miejsca ich występowania to pośladki, górne partie ud, piersi, okolice brzucha i bioder, stawów kolanowych i barkowych. Rozstępy zazwyczaj występują symetrycznie, co oznacza, że pojawiają się po obu stronach ciała.

Najlepsze efekty są możliwe do uzyskania przy usuwaniu rozstępów stosunkowo świeżych – im wcześniej podejmie się interwencję, tym łatwiejsza będzie likwidacja rozstępów.

Przed przystąpieniem do zabiegu należy mieć na uwadze pewien fakt. Sposób na rozstępy nie zawsze jest w stanie całkowicie je usunąć, ale mogą w znacznym stopniu poprawić ich wygląd i sprawić, że będą to blizenki kosmetyczne, mniej widoczne, bardziej estetyczne.

Usuwanie rozstępów na etapie początkowym, gdy mają jeszcze zabarwienie czerwone lub fioletowe, nie nastręcza tka wielu problemów, jak likwidacja rozstępów w ich późniejszym stadium – białawych i perłowych.

Krem na rozstępy z reguły okazuje się nieskuteczny. Może tylko nieco je zamaskować, ale z pewnością ich nie usunie. Z racji faktu, że uszkodzenia włókien kolagenu przypominają blizny, kremy na rozstępy są raczej nieskuteczne. Mają one na celu pobudzenie włókien kolagenowych do regeneracji, ale nie przyniosą żadnych rewelacyjnych rezultatów. Krem na rozstępy może być stosowany jedynie pomocniczo, np. podczas wykonywania masażu. Absorbując krem rozstępy jedynie lekko stracą wyrazistość, ale nie zanikną całkowicie.

Podobnie Labo Rozstępy Striadene nie jest w stanie wyeliminować rozstępów. Niestety ta metoda również jest mało skuteczna. Labo Rozstępy rozprowadza się na skórze za pomocą specjalnego aplikatora. Kuracja musi trwać przez około 4 tygodnie i wymaga dużej systematyczności, a zatem nie jest odpowiednia dla osób mało zdyscyplinowanych. Podobnie jak krem na rozstępy, labo rozstępy można stosować jako wspomaganie leczenia rozstępów lub też w celach zapobiegawczych.

Istnieją o wiele skuteczniejsze sposoby na rozstępy, niż pokładanie nadziei w cudotwórczą moc kremu na rozstępy. Współczesna medycyna estetyczna ma w swojej ofercie wiele remediów na ten problem. Przykładowo mikrodermabrazja polega na mechanicznym ścieraniu naskórka warstwa po warstwie, w trakcie mezoterapii pacjentce wstrzykuje się odpowiednie substancje, krioterapia usuwa uszkodzoną tkankę za pomocą niskich temperatur, a peeling chemiczny z kwasem glikolowym pobudza komórki do regeneracji. Jednak likwidacja rozstępów metodą laserową daje jak dotąd najlepsze efekty. Czasami już po jednym zabiegu laserowego usuwania rozstępów efekty są zadowalające, jednak w przypadku długotrwałych problemów z rozstępami konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu.

Rozstępy to naprawdę uporczywy problem, dlatego tak ważna jest ich profilaktyka. Każdy powinien podejmować działania zapobiegawcze, ale w szczególności powinny o to zadbać kobiety ciężarne, osoby otyłe, kulturyści i nastolatki w okresie dojrzewania.

Profilaktycznie należy unikać częstego stosowania diet, ponieważ niedobór cynku i krzemu oraz innych składników odżywczych (przede wszystkim witamin A, E, PP, B5) może skutkować rozstępami. Jeśli dieta jest koniecznością, warto w okresie jej trwania stosować multiwitaminową suplementację. Warto też zadbać o utrzymanie stosunkowo stałej masy ciała, ponieważ nagłe przybranie na wadze powoduje nadmierne rozciągnięcie skóry.

Miejsca narażone na rozstępy (u kobiet ciężarnych szczególnie brzuch, biodra, piersi i uda, u kulturystów klatka piersiowa, obręcz barkowa, ramiona) można pokrywać preparatami kosmetycznymi z zawartością kolagenu, elastyny, witamin i substancji łożyskowych.

Kobiety ciężarne mogą zauważyć rozstępy na granicy drugiego i trzeciego trymestru ciąży, dlatego jak najwcześniej powinny zadbać o profilaktykę. Tutaj wskazany jest masaż powłok brzusznych, który należy rozpocząć w czwartym miesiącu ciąży i kontynuować do zakończenia jej trwania. Masaż trzeba stosować codziennie przez około 15 minut.

Rozstępy na udach


Szczególnie znienawidzonym defektem są rozstępy na udach. Niezależnie czy ich przyczyną jest zaburzona gospodarka hormonalna, nagły wzrost wagi czy też intensywny trening, ich obecność na skórze nóg może odbierać pewność siebie. W zależności od kondycji skóry, rozstępy na udach mogą przybierać różną wielkość i barwę. Czasem bywają tak intensywne, że stają się wstydliwym problemem, przyczyną kompleksów. Panie borykające się z problemem rozstępów na udach i nogach unikają noszenia krótkich spodenek, wizyt na basenie czy plaży. W takich przypadkach laserowe usuwanie rozstępów przyczynia się w znacznym stopniu do poprawy komfortu psychicznego i wzmocnienia poczucia własnej wartości. Laserowe usuwanie rozstępów należy do jednej z najskuteczniejszych i najnowocześniejszych metod usuwania rozstępów.


Możliwe zabiegi:

Medycyna estetyczna

Maksimum efektu, minimum ryzyka, powikłań i skutków ubocznych.

Dermatologia

  • Ogólna
  • Laserowa
  • Dermochirurgia

Kosmetologia

Nasz salon kosmetyczny
stanowi kontynuację oraz
uzupełnienie zabiegów medycznych