Zabiegi

Rumień

Rumień

Rumieniec na twarzy pojawia się przede wszystkim na skutek zmian w obrębie naczyń krwionośnych włosowatych. Obejmuje on głównie policzki, brodę i nos. Rumieniec powstaje na skutek gwałtownego rozszerzenia naczynek krwionośnych i szybszego przepływu krwi. Za rumienienie się odpowiada współczulny układ nerwowy, kontrolujący m.in. emocje, dlatego nie da się powstrzymać występowania rumieńców na twarzy. Rumieńce powstają niezależnie od naszej woli. Z czasem rumieniec na twarzy może przekształcić się w stały rumień.

Przyczyną rozszerzenia naczyń powodującego rumień, czyli miejscowe zaczerwienienie twarzy, jest wpływ emocji, mrozu, ciepła, zimna oraz wzrostu ciśnienia tętniczego. Podatna na rumień jest skóra wrażliwa, która charakteryzuje się nadreaktywnością, czyli nadwrażliwością na bodźce. Może wystąpić z powodu przegrzania lub alergii.

Jeśli rumień się utrwali, pojawią się widoczne pajączki, czyli rozszerzone naczynka krwionośne zróżnicowane pod względem ilości i rozmiarów. Niezwykle istotna jest profilaktyka oraz odpowiednia pielęgnacja twarzy. Im wcześniej podjęte zostaną działania zapobiegawcze, tym mniejsze będzie ryzyko wystąpienia zmian skórnych i ich powikłań w przyszłości. Zaniedbanie rumienia może skutkować stałym zaczerwienieniem twarzy, a nawet trądzikiem różowatym, ponieważ w skórze zachodzą procesy zapalne, które rozszerzają płytko położone, kruche naczynka krwionośne.

W celu zapobiegania rumieniowi zaleca się zachowanie ostrożności podczas kontaktu z promieniowaniem słonecznym, unikanie solarium, rezygnację z opalania się i wizyt w saunie. Przed mrozem, wiatrem i słońcem należy zabezpieczać się za pomocą kremów z filtrami ochronnymi. Warto również pomyśleć o właściwych nawykach żywieniowych. Na talerzu osoby skłonnej do rumienia powinno znaleźć się sporo warzyw i owoców zawierających witaminę C, która uszczelnia naczynia krwionośne. Należy ograniczyć alkohol oraz unikać bardzo zimnych i bardzo gorących napojów.

Niewskazane jest używanie gruboziarnistych peelingów mechanicznych oraz kosmetyków zawierających alkohol. Twarz trzeba pielęgnować łagodnymi kosmetykami do cery wrażliwej i myć letnią, ale nie gorącą wodą. Można stosować kosmetyki hipoalergiczne, skomponowane z jak najmniejszej ilości składników.

Proponowane zabiegi:

Medycyna estetyczna

Maksimum efektu, minimum ryzyka, powikłań i skutków ubocznych.

Dermatologia

  • Ogólna
  • Laserowa
  • Dermochirurgia

Kosmetologia

Nasz salon kosmetyczny
stanowi kontynuację oraz
uzupełnienie zabiegów medycznych