Zabiegi

Cellulit

Cellulit

Cellulit jest problemem, z którym boryka się większość kobiet. W terminologii medycznej w odniesieniu do cellulitu używa się pojęcia lipodystrofia. Potocznie nazywany jest „pomarańczową skórką”, bo właśnie ją przypomina – na skórze tworzą się nierówności i grudki, które dotyczą przede wszystkim tych partii ciała, w których gromadzi się najwięcej tłuszczu, czyli na powierzchni brzucha, bioder, ud, pośladów i piersi. Cellulit nie niesie ze sobą poważnych konsekwencji zdrowotnych, niemniej jednak wiąże się z uczuciem dyskomfortu i stanowi wadę estetyczną.
                            usuwanie cellulitu oz
Cellulit to zmiany w tkance podskórnej o charakterze patologicznym i jej nieprawidłowe rozmieszczenie. Skutkiem tych patologicznych zmian jest pojawienie się wyraźnych grudek na skórze czyli adypocytów. Jest to nic innego, jak komórki tłuszczowe. Ich powiększenie powoduje ucisk na naczynia krwionośne, w wyniku czego krążenie krwi ulega pogorszeniu, komórki gorzej przyswajają witaminy i składniki odżywcze, a organizm ma mniejszą zdolność do oczyszczania się z toksyn. Wraz z wodą odkładają się one w tkance powodując ”skórkę pomarańczową”.

Przyczyny powstawania cellulitu są różne. Mogą to być zmiany hormonalne, dlatego problem najczęściej dotyka kobiet znajdujących się w przełomowych okresach biologicznych: w czasie dojrzewania, podczas ciąży oraz przed menopauzą, kiedy gospodarka hormonalna jest zachwiana. Cellulit nęka też panie stosujące hormonalne metody antykoncepcji. Nadmiar estrogenów i progesteronu, których nadprodukcja występuje w wymienionych wyżej przypadkach, zwiększa przepuszczalność ścianek naczynek, przez które przenikają śladowe ilości płynów pochodzących z krwi. Nieprawidłowe rozprowadzenie elementów krwi powoduje, że w niektórych miejscach gromadzą się one w nadmiernej ilości i wywołują obrzęk naczyniowy. Z tego powodu komórki tłuszczowe mogą kilkakrotnie powiększyć swoje rozmiary. Jeśli obrzęk uciska zakończenia nerwowe, cellulitowi towarzyszy bolesność pod wpływem dotyku.

Estrogen to  kobiecy hormon, dlatego to właśnie płeć piękna częściej pada ofiarą ataku cellulitu. Co prawda problem ten dotyka także mężczyzn, ale są to rzadkie przypadki, a u ich podłoża nie leżą hormony, ale nieodpowiedni tryb życia.

Zmiany hormonalne nie są jedyną przyczyną powstawania cellulitu. Prawdopodobieństwo jego wystąpienia zwiększa się w warunkach braku aktywności fizycznej, z powodu długotrwałego unieruchomienia i na skutek nadwagi oraz częstego spożywania żywności przetworzonej (ze sztucznymi konserwantami, barwnikami i polepszaczami smaku i aromatu), dużej ilości węglowodanów, sodu oraz soli, która zatrzymuje wodę w organizmie.

Cellulit może być również wynikiem częstego zakładania nogi na nogę, noszenia obcisłej odzieży i chodzenia w butach na wysokim obcasie – takie czynności mogą zaburzyć funkcjonowanie układu krwionośnego i limfatycznego.

Przyczyny powstawania cellulitu mogą też tkwić w działaniu wysokiej temperatury. Pomarańczowa skórka może się wytworzyć na skutek zbyt częstych i za długich kąpieli w gorącej wodzie, częstego przesiadywania w saunie i solarium, systematycznego opalania się oraz depilacji gorącym woskiem.
Do innych przyczyn zalicza się przewlekły stres, nałogowe palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, przepracowanie i stany depresyjne.
Rozwój cellulitu przebiega w kilku etapach, które mogą trwać nawet parę lat. Na początku cellulit wytwarza się bez objawów klinicznych. W drugiej i trzeciej fazie skórka pomarańczowa staje się widoczna, ponieważ tkanka podskórna jest już w pewnym stopniu zwłókniona. W ostatnim etapie fazy rozwojowej cellulitu guzki kolagenu uciskają naczynia włosowate i zakończenia nerwowe – wówczas pojawia się ból.

Wyróżnia się trzy rodzaje cellulitu. Cellulit wodny powstaje w wyniku nieprawidłowego krążenia krwi i limfy. Dysfunkcja układu krwionośnego i limfatycznego przyczynia się do zatrzymania wody w organizmie. Przy naciśnięciu skóry pojawiają się na niej drobne fałdy i opuchlizna. Cellulit tłuszczowy dotyka osób cierpiących na nadwagę i otyłość. Podczas przyrostu masy ciała pod skórą odkłada się tkanka tłuszczowa. Tłuszcz zbija się w podskórne grudki, które przy dotyku bolą. Trzeci rodzaj pomarańczowej skórki to cellulit cyrkulacyjny, stanowiący połączenie typu wodnego i tłuszczowego.

Sposoby na cellulit


Podczas pierwszej konsultacji ze specjalistą ustalane są najodpowiedniejsze sposoby na cellulit – zabiegi, dietę i postępowanie pielęgnacyjne przeznaczone do stosowania w domu. Taki pakiet zostaje zindywidualizowany i dostosowany do konkretnej osoby, przy czym uwzględnia się stopień zaawansowania cellulitu, jego rodzaj oraz obszar występowania pomarańczowej skórki. Co więcej umiejętnie dobrane sposoby na cellulit poprawiają ogólny wygląd skóry, ujędrniają ją i wygładzają, poprawiają mikrokrążenie, przyspieszają lipolizę oraz zmniejszają widoczność rozstępów.

Zwalczanie cellulitu może mieć charakter powierzchniowy przy zastosowaniu specjalnych preparatów kosmetycznych pod postacią kremów i balsamów. Ich działanie polega na rozpuszczaniu tłuszczu podskórnego, zmniejszaniu obrzęków spowodowanych nadmiernym zatrzymywaniem wody w organizmie i stymulowaniu mikrokrążenia. Składniki najczęściej występujące w preparatach do zwalczania cellulitu to zielona herbata, morska glukozamina, wapń, wyciąg z kory sosny, skrzyp polny, bluszcz, kofeina i morszczyn pęcherzykowaty. Należy jednak liczyć się z faktem, że kosmetyki antycellulitowe z wysoką skutecznością to wydatek rzędu ponad 100 zł, a w celu zwiększenia efektywności kurację kosmetyczną trzeba połączyć z aktywnością fizyczną i zdrową dietą.

Redukcja cellulitu w salonach kosmetycznych polega na masażu uciskowym, drenażu limfatycznym, fototerapii i eksfoliacji, czyli peelingu. Zabiegi powyższe powinno się uzupełniać stosowaniem odpowiednich kosmetyków zawierających wyciągi z bluszczu, kasztanowca, arniki, krwawnika, nagietka, szałwii czy alg morskich.

Jednak leczenie cellulitu można wspomagać również czynnościami wykonywanymi w warunkach domowych. Krążenie krwi można poprawić biorąc naprzemienny, zimno-gorący prysznic. Warto zadbać o codzienny masaż problematycznych miejsc, wykonywany energicznie za pomocą szczotki lub rękawicy. Do domowych sposobów na cellulit zalicza się też masaż, wykonany przy użyciu własnoręcznie wykonanych kosmetyków. Dwa razy w tygodniu można zastosować domowy peeling ciała, wykonany z gruboziarnistej soli zmieszanej z oliwą z oliwek.
Konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych – ograniczenie węglowodanów (białe pieczywo, makaron, ryż), tłustych potraw, sodu i soli kuchennej. Trzeba również zapomnieć o fast-foodach, a po słodycze sięgać jak najrzadziej.

Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia deformacji komórek tłuszczowych. Czerwone mięso lepiej zastąpić drobiem lub rybami, a tłuszcz zwierzęcy olejami roślinnymi, np. oliwą z oliwek. Z kolorowych napojów gazowanych można zrezygnować na rzecz niegazowanej wody mineralnej, herbatek owocowych i naturalnych soków owocowych bez dodatku cukru.  Kondycja skóry z pewnością ulegnie poprawie po zrezygnowaniu z papierosów i alkoholu oraz ograniczeniu kawy do jednej filiżanki dziennie.

Oczywiście dużą rolę w redukcji cellulitu i jego zapobieganiu odgrywa aktywność fizyczna. Siedzący tryb życia nie sprzyja funkcjonowaniu układu krążenia. Ruch nie tylko pozwala na spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale również sprawia, ze krew krąży sprawniej i jest bardziej dotleniona. Nie ma szczególnych wskazań co do rodzaju aktywności fizycznej, która pomaga w zwalczaniu cellulitu. Mogą być to biegi, gimnastyka, brzuszki, jazda na rowerze czy długi spacer – najważniejsze, aby systematyczny ruch stał się codziennym nawykiem. Warto czasami zrezygnować z autobusu czy samochodu na rzecz spaceru, a zamiast windy skorzystać ze schodów.
Warto pamiętać, że sposoby na cellulit to nie tylko kosmetyki i zabiegi, ale i aktywność fizyczna – również ta najprostsza, nie wymagająca wizyt na siłowni, czy specjalistycznego sprzętu.
W celu ochrony przed nawrotami cellulitu należy postępować tak samo, jak ma to miejsce w przypadku jego zapobiegania. Jeśli problem był spowodowany zmianami w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej, wynikającymi z przełomowego momentu wieku biologicznego (dorastanie, menopauza, ciąża), to istnieje duże prawdopodobieństwo, że po zakończeniu tego przełomu wyleczony cellulit już nie wróci. Inaczej rzecz się ma  jeśli przyczyną powstawania cellulitu było przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Wówczas należy je odstawić i zastąpić antykoncepcją mechaniczną, ponieważ cellulit będzie miał tendencję do nawrotów.

Proponowane zabiegi:



Medycyna estetyczna

Maksimum efektu, minimum ryzyka, powikłań i skutków ubocznych.

Dermatologia

  • Ogólna
  • Laserowa
  • Dermochirurgia

Kosmetologia

Nasz salon kosmetyczny
stanowi kontynuację oraz
uzupełnienie zabiegów medycznych