Zabiegi

Zmarszczki

Zmarszczki i kurze łapki

Wraz z wiekiem skóra staje się mniej jędrna, gorzej nawilżona, wiotczeje i pokrywa się siateczką zmarszczek. Zmarszczki, czyli zagięcia i deformacje powierzchni skóry, mogą powstać nie tylko jako skutek starzenia się skóry, ale również z powodu nieodpowiedniego trybu życia, zaburzeń hormonalnych, mimiki twarzy (zmarszczki mimiczne) i pod wpływem czynników zewnętrznych (np. promieniowanie słoneczne, intensywne opalanie się i częste korzystanie z solarium). Również takie czynniki, jak palenie papierosów, stosowanie drastycznej diety, stres i niekontrolowana mimika twarzy mogą doprowadzić do pojawienia się zmarszczek.

Zmarszczki dzielimy na mimiczne, grawitacyjne oraz związane z działaniem promieniowania UV i wiekiem.

Już między 25 a 30 rokiem życia pierwsze zmarszczki mogą pokryć przestrzeń między nosem a ustami oraz okolice oczu i czoło. Są to zmarszczki mimiczne, ponieważ przyczyną ich powstawania jest kurczenie się mięśni twarzy w gestach mimicznych (np. śmiech, uśmiech, marszczenie czoła, ściąganie policzków itp.).

Z upływem lat kolagen i elastyna, białka odpowiedzialne za prawidłowe napięcie i nawilżenie skóry, ulegają degradacji. Toksyny i wolne rodniki niszczą włókna kolagenowe i elastynowe, przez co skóra wiotczeje, pojawiają się zmarszczki, „kurze łapki” w kącikach oczu i podwójny podbródek. Owal twarzy staje się mniej wyrazisty i „zwisający”, ponieważ mięśnie twarzy ulegają osłabieniu. Ze względu na deficyt, jakiemu ulega kolagen, pojawienie się zmarszczek jest nieuniknionym procesem, wynikającym ze starzenia się skóry.

Kremy przeciwzmarszczkowe mogą przynieść pewne rezultaty, ale nigdy nie będą w stanie całkowicie wygładzić skóry, ponieważ działają tylko na naskórek i nie wnikają do skóry właściwej. Zadowalające efekty są możliwe tylko dzięki odpowiednim zabiegom dermatologicznym. Kremy przeciw zmarszczkom mogą służyć jedynie jako terapia wspomagająca zabiegowe usuwanie zmarszczek.

Wypełnianie zmarszczek może zostać wykonane na kilka sposobów, w zależności od ich lokalizacji i rodzaju. Zabiegi medyczne mające na celu usunięcie zmarszczek charakteryzują się głęboką ingerencją w skórę oraz długotrwałym efektem. Są to metody, które z medycznego punktu widzenia są całkowicie bezpieczne i pewne, ponieważ nie powodują nieodwracalnych skutków ubocznych ani nie odbijają się negatywnie na zdrowiu pacjenta.

Działanie i efekty zabiegów medycznych warto wspomagać zabiegami kosmetycznymi, które pielęgnują skórę, odmładzają ją, a przy tym zapewniają relaks. Zabiegi kosmetyczne są odpowiednio dobrane a ich efekt jest wspomagany ultradźwiękami, jonoforezą czy laserem biostymulującym.

Terapia botulinowa polega na wstrzykiwaniu w skórę toksyny botulinowej, która wypełnia zmarszczki i daje w efekcie widoczne odmładzanie skóry. Botox od lat stanowi skuteczną metodę zwalczania zmarszczek. Jest to oczyszczony preparat białka (toksyny botulinowej typu A), które pozyskuje się ze szczepu bakterii Clostridium botulinum. W wygładzaniu zmarszczek wykorzystuje się też inny preparat na bazie toksyny botulinowej- Dysport. Rezultaty jego zastosowania są podobne do efektów widocznych po Botoxie. Preparaty różnią się tylko zawartością toksyny botulinowej. Niebawem na polski rynek zostaną wprowadzone jeszcze dwa preparaty z botuliną – Azzalure i Xeomin.

Doskonałym sposobem na uporanie się ze zmarszczkami jest zastosowanie kwasu hialuronowego. Jest to substancja, która naturalnie występuje w ludzkiej skórze, ale wraz z wiekiem jest jej coraz mniej. Kwas hialuronowy wypełnia zmarszczkę i utrzymuje się w niej przez dłuższy czas. Po zabiegu może wystąpić obrzęk i zaczerwienienie twarzy, ale mija ono po kilku godzinach.

Laserowe usuwanie zmarszczek to kolejna metoda, która przynosi doskonałe rezultaty. Lasery frakcyjne tworzą kolumnę oparzeń na skórze, która szybko zarasta nową tkanką, dzięki swoim naturalnym właściwościom regeneracyjnym. Laserowe usuwanie zmarszczek niesie ze sobą jeszcze inne, dodatkowe korzyści. Należy do nich odmłodzenie skóry, redukcja rozszerzonych porów, zaskórników oraz nadanie cerze jednolitego kolorytu.

Jak przeciwdziałać powstawaniu zmarszczek? W prawdzie nie mamy wpływu na czynniki genetyczne, które determinują tempo starzenia się skóry, ale możemy jednak zapobiegać oddziaływaniu czynników zewnętrznych, powodujących zmarszczki.

Korzystanie z solarium i kąpiele słoneczne nie są całkowicie zakazane, ale warto zachować rozwagę przy ekspozycji na promieniowanie słoneczne i używać kremów z filtrami UVA i UVB. W pełnym słońcu należy nosić okulary przeciwsłoneczne, które przeciwdziałają tworzeniu się zmarszczek wokół oczu (okolice oczu pokryte są bardzo delikatną skórą i z reguły to tam pojawiają się pierwsze zmarszczki).

Trzeba pamiętać o uzupełnianiu organizmu w witaminy A, B, C i E i unikać głodówek oraz drastycznych, błyskawicznych diet. Palenie papierosów również przyspiesza proces degradacji skóry, podobnie jak stres. Z tego względu niewskazane jest palenie tytoniu, a stresujących sytuacji należy unikać, o ile jest to możliwe.

W ramach profilaktyki warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Wskazane są peelingi, które można wykonywać raz na tydzień, a w przypadku cery wrażliwej raz na miesiąc. Kremy powinny być dopasowane do aktualnej pogody – w słoneczne dni odpowiedni będzie krem lekki, a na mróz półtłusty. Co miesiąc można zastosować preparat liftingujący o działaniu wygładzającym.

Proponowane zabiegi:


Medycyna estetyczna

Maksimum efektu, minimum ryzyka, powikłań i skutków ubocznych.

Dermatologia

  • Ogólna
  • Laserowa
  • Dermochirurgia

Kosmetologia

Nasz salon kosmetyczny
stanowi kontynuację oraz
uzupełnienie zabiegów medycznych