Zabiegi

Nadpotliwość

Nadpotliwość

Każdy z nas się poci. W ten sposób organizm pozbywa się nadmiaru ciepła, jest to zatem przejaw naturalnej ludzkiej termoregulacji. Gdyby człowiek się nie pocił, jego ciało przegrzałoby się. Jednak niektórzy ludzie pocą się bardziej obficie – jest to nadpotliwość czyli wydzielanie potu w ilości przekraczającej tę, która pozwala na prawidłowe funkcjonowanie procesu termoregulacji.

Rodzaje nadpotliwości
Tę dolegliwość dzieli się na dwa rodzaje. Nadpotliwość nóg to wzmożone pocenie się kończyn dolnych. Jest to przykład nadpotliwości miejscowej, która dotyczy również rąk, dłoni i w około 40% przypadków nadmiernej potliwości pach. Stosunkowo rzadko problem dotyczy twarzy. Niekiedy przyczyna nadpotliwości twarzy jest prozaiczna – wywołuje ją spożycie gorących lub zimnych potraw.

Drugim rodzajem wzmożonego wydzielania potu jest uogólniona nadmierna potliwość, która dotyczy całego ciała. Jest to rzadsza odmiana nadpotliwości i z reguły współtowarzyszy innym schorzeniom, wśród których wymienić można cukrzycę, zakażenie infekcyjne i nadczynność tarczycy. Obfite pocenie się ustępuje w tym przypadku wraz z wyleczeniem powodującej je choroby.

Według szacunkowych danych 1% populacji cierpi na jedną z odmian nadmiernej potliwości. Dolegliwości zwykle pojawiają się w 20-30 roku życia.

Przyczyny nadpotliwości
Przyczyny nadpotliwości nie zawsze są możliwe do ustalenia. Szacuje się, że około 25-30% cierpiących na nią osób ma w rodzinie kogoś z podobnym problemem. Wskazuje to na genetyczne podłoże schorzenia.

Bezpośrednią przyczyną nadmiernej potliwości jest zaburzenie funkcjonowania jednego z gruczołów potowych. Człowiek posiada średnio 2-3 miliony gruczołów potowych, a na jeden cm kwadratowy powierzchni skóry przypada ich około 300. Ich funkcja termoregulacyjna jest kontrolowana przez współczulny układ nerwowy. Są to gruczoły wydzielania zewnętrznego, które są zlokalizowane niemal na całej powierzchni ciała, ale jest ich szczególnie wiele na dłoniowej stronie rąk, na stopach i pod pachami. Właśnie z tego względu nadpotliwość rąk, nóg i pach, potliwość dłoni i pocenie się stóp stanowią najczęstsze postacie choroby.

Nadmierna potliwość jest wyzwalana przez czynniki fizjologiczne i objawie. Do czynników fizjologicznych należy:
  • aktywność fizyczna
  • działanie zimnej lub wysokiej temperatury
  • alkohol, kawa, herbata, papierosy
  • stres, lęk lub inne silne emocje
  • pora dnia
Natomiast głownie czynniki objawowe to:
  • zaburzenia w gospodarce hormonalnej (cukrzyca, nadczynność tarczycy, hormonalne środki antykoncepcyjne)
  • guz nadnerczy
  • schorzenia natury neurologicznej
  • menopauza (kobiety) i andropauza (mężczyźni)
  • zakażenia infekcyjne, którym towarzyszy wysoka gorączka
  • czynniki samoistne
Przeciętnie człowiek wydziela od kilku mililitrów do kilku litrów potu na dobę. Osoby dotknięte tym problemem wydzielają ogromne ilości potu. W efekcie pocenia się dłoni, nadmiernej potliwości pach, nadpotliwości nóg i rąk te obszary ciała są stale wilgotne. Wykonywanie zwykłych, codziennych czynności jest utrudnione, a w obszarach życia towarzyskiego czy zawodowego pojawia się zakłopotanie i dyskomfort. Osoba z nadpotliwością często odczuwa wstyd i zażenowanie, czasami zaczyna ograniczać swoje kontakty z innymi ludźmi.

Jednak nadpotliwość nie zawsze musi być związana z wydzielaniem przykrego zapachu. Zapach kojarzony przez niektórych z nadmiernym poceniem się, jest w gruncie rzeczy wywołany przez bakterie kolonizujące te miejsca, w których pot zalega przez dłuższy czas. Kąpiel i dezodorant przynoszą tylko chwilowe rozwiązanie problemu nieprzyjemnego zapach, ale nie usuną go na trwałe.

Rozpoznanie nadpotliwości najczęściej opiera się na wynikach testu Minora (próby jodowo-skrobiowej). Miejsca narażone na wzmożoną potliwość smaruje się jodyną i posypuje skrobią. Jeśli ulegną one ściemnieniu, nadpotliwość zostaje potwierdzona. Test Minora wykonuje się także przed rozpoczęciem zabiegu z użyciem toksyny botulinowej.

Zabiegi:

Leczenie nadpotliwości cennik

Medycyna estetyczna

Maksimum efektu, minimum ryzyka, powikłań i skutków ubocznych.

Dermatologia

  • Ogólna
  • Laserowa
  • Dermochirurgia

Kosmetologia

Nasz salon kosmetyczny
stanowi kontynuację oraz
uzupełnienie zabiegów medycznych